5 sposobów na to, jak pozbyć się rzeczy, których nie nosisz… i zmieniać świat na lepsze. Serio!

Kochana, co za tydzień! Odpalam wszystkie silniki mojej kreatywności. Dzisiejszy temat pozwala mi wypłynąć na szerokie wody wyobraźni. Uwielbiam! Uwielbiam dawać wybór, który skłania do działania! Zwłaszcza, jeżeli sprawa dotyczy tak ważnego tematu, jakim jest a) Twoje samopoczucie, b) środowisko naturalne. Mówimy tu o zbudowaniu zdrowego nawyku, który będzie towarzyszył Tobie do końca życia. ❤

Regularne porządkowanie szafy jest czynnością, od której uciekamy najchętniej. Dobrze znam to uczucie, kiedy szuka się byle pierdoły, żeby tylko zająć się czymś innym. Dlaczego? Czujemy się przytłoczone ilością rzeczy, których trzeba się pozbyć (wiesz, że to nie będzie tylko bluzka od ciotki Irenki). Nie zawsze też wiadomo, co z nimi zrobić? Sprzedać, oddać, wystawić przed kontener ze śmieciami?

Wszystkie te czynności wydają się czasochłonne, a nastawienie typu – muszę to zrobić, też nie pomaga wziąć się do roboty. Od czego więc zacząć? Najlepiej zacząć od zmiany nastawienia! Wcale NIE MUSISZ zrobić porządku w swojej szafie.

Ty CHCESZ go zrobić.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ubrania, które bezwiednie wiszą w Twojej szafie mogą:

 • sprawić wiele radości innym kobietom
 • przysporzyć Tobie nowych znajomych
 • ożywić Twoje życie towarzyskie
 • dostać drugie życie i kompletnie inną energię
 • wpłynąć pozytywnie na czyjeś koleje losu
 • uratować kogoś w trudnej sytuacji materialnej
 • wpłynąć korzystnie na nasze środowisko

Czyż to nie jest piękna perspektywa? Spojrzeć poza czubek własnego nosa i przyczynić się do tego, że nie tylko Tobie, ale i komuś innemu zrobi się lepiej? Perspektywa, która motywuje do podjęcia działania! Masz szansę wprowadzić zupełnie nową tradycję do swojego życia, która pomoże Tobie i naszej planecie. Kupowanie i dokupowanie to zmora naszych czasów. Jeżeli nauczysz się efektywnie zarządzać tym, co masz, to będzie piękne wsparcie natury, która Cię otacza.

Na tym etapie pisania zakładam, że temat ogarnięcia własnej szafy to pewniak, który na liście zadań domowych ma znaczek – priorytet 🙂 Jeśli nie jesteś pewna, które ubrania powinny znaleźć nowego właściciela, to podsyłam Ci link do mojego poprzedniego wpisu: https://magdanetkowska.com/jak-nie-kupowac-ubran-5-wskazowek/

Możesz go zaadoptować do aktualnej sytuacji – 5 wskazówek, czego nie powinno być w Twojej szafie. Pamiętaj, że nie zostawiasz nic, czego nie nosisz! Nie ważne, ile to kosztowało. Jeżeli nie nosisz, to marny z tego pożytek. Doradzam słuchać intuicji. Szafa to nie miejsce na sentymenty, wzdychanie i nadzieje. Szafa to Twój charakter, moc i siła!

Kiedy wiesz już, co znika z Twojej garderoby, czas na podjęcie decyzji – Co robisz z rzeczami, których się pozbywasz? I tutaj wkracza 123% mojej kreatywności. Każde z tych rozwiązań uszczęśliwi przynajmniej 2 osoby – Ciebie i nowego właściciela. I ta świadomość jest wspaniałym początkiem zupełnie nowej historii.

Pomysł nr 1 – sprzedajesz.

Wiem, to jest pomysł na miarę finału Familiady, ale umówmy się, to jest dobry sposób na recykling rzeczy. Istnieje kilka kanałów, które umożliwią Ci sprzedaż:

Aplikacje, które ściągasz na telefon:

Depop – rejestrujesz konto i krótko opisujesz swój styl i charakter rzeczy, które sprzedajesz. Aplikacja daje Ci możliwość połączenia się z kontem PayPal, a więc płatność dokonywana jest bezpośrednio w aplikacji. Duży plus!

Vinted – rejestrujesz się przez konto na Facebooku, Google lub bezpośrednio w aplikacji. Wrzucasz zdjęcia rzeczy wraz z opisami i ceną. Aplikacja nie daje możliwości pobrania płatności wewnątrz aplikacji.

Less.today – masz dwie możliwości zarejestrowania konta: konto publiczne (które musi przejść weryfikację wewnętrzną) i konto prywatne. Po skonfigurowania profilu sprzedawcy wystarczy, że wrzucisz aktualne zdjęcia rzeczy wraz z cenami. Aplikacja nie daje możliwości pobrania płatności wewnątrz aplikacji.

Sklepy internetowe:

Chosen by – sklep z markami premium. Jeżeli ukrywasz przed światem takie marki jak Chloe, Hermes, czy Celine, to ta strona jest dla Ciebie. Wystarczy, że zarejestrujesz się jako sprzedawca, zrobisz odpowiednie zdjęcia i gotowe! W momencie sprzedaży towar powędruje najpierw do weryfikacji wewnętrznej, a dopiero potem zostanie wysłany do klienta.

Remix Second Hand – szybko rozwijająca się platforma do sprzedaży markowych ubrań w dobrym stanie. Zanim zaczniesz sprzedawać, musisz sprawdzić, czy Twoja marka znajduje się na liście akceptowanych marek. Potem za pomocą kalkulatora dochodów możesz zobaczyć, ile jesteś w stanie zarobić na danej rzeczy. Ostatnim etapem weryfikacji jest wysyłka ubrań bezpośrednio do sklepu. Tam następuję weryfikacja i ostateczna wycena.

Sprzedaj osobiście:

Market z odzieżą używaną – w każdym większym mieście organizowane są cykliczne imprezy, na których można wykupić (za symboliczną kwotę) miejsce sprzedażowe i spróbować osobiście sprzedać wszystkie zalegające w szafie ubrania. Polecam Facebooka, na którym powstają oficjalne strony wydarzeń w Twojej okolicy.

Pomysł nr 2 – zorganizuj imprezę dla najbliższych koleżanek.

Sprawa jest banalnie prosta. Masz ubrania i dodatki, których nie nosisz. Masz koleżanki i przyjaciółki, które na pewno znajdą coś dla siebie. Znacie się. Łączy Was nić porozumienia, macie podobne poczucie humoru. Stwórz specjalną okazję na spotkanie. I to nie byle jakie, bo na szczycie! Na szczycie stylu i wyrafinowania. 😂 Robisz oficjalne wydarzenie, najlepiej za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zapraszasz tylko najbliższe Tobie osoby. Chcesz się dobrze bawić. W końcu oddajesz swoje rzeczy!

Do każdej rzeczy dołączasz liścik, małą notatkę dla nowej właścicielki. Czego jej życzysz? Nadaj każdej rzeczy konkretnej emocji. To będzie coś więcej niż kolejna bluzka. Na końcu notatki napisz rzecz najważniejszą – co chcesz w zamian. Oto moje propozycje wyzwań, które przyniosą dużo radości:

 • lampka wina w świetle gwiazd
 • wspólny spacer do parku
 • wypad do kina na film z Bradem Pittem 🙂
 • zatańczmy razem przy wschodzie słońca
 • burrito i margarita
 • kawa i sernik
 • wyślij mi najbrzydszą pocztówkę z kolejnych wakacji
 • moje zdjęcie w photoshopie z Keanu Reevsem
 • napisz do mnie list i wyślij go pocztą
 • kup paprotkę sąsiadce, która mieszka sama. Paprotka powinna mieć imię i karteczkę, z przyjemną dedykacją.
 • co poniedziałek mówisz same komplementy – przez miesiąc!
 • wspomóż schronisko dla zwierząt (podaj, które)
 • wybacz osobie, do której od lat chowasz urazę

Dlaczego takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że robiąc dobrze sobie, robisz dobrze innym. To są sytuacje, które zbliżą Was do siebie. Nie o to właśnie chodzi? Organizujesz wieczór pełen niespodzianek, który spędzasz w towarzystwie najbliższych Ci osób. A to dopiero początek! Przed Tobą piękne historie związane z wyzwaniami, które wymyślisz koleżankom. 😍

Pomysł nr 3 – sprezentuj rzeczy dla domu samotnej matki.

Uwierz mi na słowo, że kobiety, które mieszkają w domu samotnej matki, potrzebują wszystkiego! Kobiety, które z różnych przyczyn znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Kobiety, które walczą o lepsze jutro dla siebie i swoich dzieci. Możesz je wesprzeć poprzez przekazanie rzeczy, które w Twoim domu są niepotrzebne. Od kobiety dla kobiety. W Polsce znajduje się około 109 placówek, które pomagają samotnym mamą. Bardzo często do pomocy angażuje się także Caritas Polska.

Pomysł nr 4 – znajdź kobietę w Twojej okolicy, która jest w trudnej sytuacji.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jakim poziomie życia żyją osoby wśród nas. Zrozumiałe, bo nie jest dobrze interesować się wszystkim i wszystkimi. Ale są wśród nas osoby, którym nasze wsparcie i pomoc zrobią ogromną różnicę. I dla nich warto jest otworzyć szeroko oczy i rozejrzeć się dookoła. Są kobiety, którym zwykły T-shirt, spodnie, czy sweterek zrobią ogromną różnicę! Ciebie to nic nie kosztuje. Poświęcisz tylko odrobinę wolnego czasu, ale uczucie, którego doświadczysz, jest tego warte! I nie myśl sobie, że wchodzisz z butami w cudze życie. Po prostu chcesz i możesz pomóc. Pamiętaj, że dobro zawsze wraca.

Pomysł nr 5 – sprezentuj rzeczy dla domu dziecka.

W domu dziecka przebywają także starsze dziewczynki, które mają swoje potrzeby. Pamiętasz jak to jest, kiedy hormony szaleją, a Twoje ciało zmienia się nie do poznania? Zaczynasz zwracać uwagę na to, jak wyglądasz. Rzeczy, które Tobie nie są już potrzebne, mogą zmienić jakość życia nastolatki w domu dziecka. To nie są realia, w których łatwo się dorasta. Potrzebujemy miłości, bezpieczeństwa i zrozumienia. Ubrania tego nie załatwią, zgadza się! Ale mogą sprawić ogromną radość i poprawić samopoczucie nastolatce, która przechodzi przez trudny okres w jej życiu.

Specjalnie skupiłam się na interakcji społecznej. Chcę podkreślić, że wszystkie ubrania, buty i biżuteria, które kurzą się na Twoich półkach, mogą realnie wpłynąć na czyjeś życie. Dla Ciebie to są bezwartościowe rzeczy, albo sentymentalne podróże, które niczemu już nie służą. Dla innej kobiety to mogą być perełki, które sprowadzą uśmiech na jej twarz i nadzieję w sercu na lepsze życie. Możesz zorganizować akcję zbiorową i zaangażować swoje koleżanki. W końcu, im więcej rzeczy, tym lepiej!

Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od Ciebie. Zamykając drzwi do mieszkania nie odgradzasz się od reszty świata. Nadal jesteś jego częścią. Na szczęście! 😍 Właśnie w ten sposób powstają małe WIELKIE inicjatywy społeczne. Zawsze był ktoś, kto zrobił coś po raz pierwszy.

Czas oczyścić przestrzeń, w której żyjesz i zadbać nie tylko o siebie, ale i o innych. Głęboko wierzę w to, że po przeczytaniu dzisiejszego wpisu, zmienisz sposób, w jaki patrzysz na domowe porządki i sprzątanie własnej garderoby. Zbuduj przestrzeń, w której będzie Ci dobrze. Zbuduj nawyki, które pomogą Tobie i innym. Myśl globalnie, działaj lokalnie. Rozmawiajmy o rzeczach trudnych. W końcu chcemy dla siebie jak najlepiej! 😍 Nie zapomnij podzielić się linkiem ze znajomymi. Girl power!

Powered by love,
Magda

Magda Netkowska
magda@magdanetkowska.com
No Comments

Post A Comment